|
|
Daihatsu UFE Concept, 2001
| Manufacturer | Daihatsu |
| Model | UFE Concept |
| Year of production | 2001 |
| Start of production | 2001 |
| End of production | 2001 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 3 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 659 ccm, 40 cu-in |
| Bore | 68.0 mm, 2.677 in |
| Stroke | 60.5 mm, 2.382 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
|
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2380 mm, 93.7 in |
| Front track | 1300 mm, 51.2 in |
| Rear track | 1260 mm, 49.6 in |
| Length | 3395 mm, 133.7 in |
| Width | 1475 mm, 58.1 in |
| Height | 1475 mm, 58.1 in |
| Weight | 630 kg, 1389 lb |
| Maximum speed |
150 km/h, 93 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Daihatsu |
|
|