|
|
Dacia Logan Van 1.6, 2010
| Manufacturer | Dacia |
| Model | Logan Van 1.6 |
| Year of production | 2010 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
furgon, STW |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1598 ccm, 97.1 cu-in |
| Bore | 79.5 mm, 3.13 in |
| Stroke | 80.5 mm, 3.169 in |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
63 / 85 / 84 at 5250 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
135 / 100 at 3000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2905 mm, 114.4 in |
| Front track | 1480 mm, 58.3 in |
| Rear track | 1470 mm, 57.9 in |
| Length | 4450 mm, 175.2 in |
| Width | 1740 mm, 68.5 in |
| Height | 1640 mm, 64.6 in |
| Weight | 1145 kg, 2524 lb |
| Maximum speed |
163 km/h, 101 mph |
| 0-100 km/h | 14.1 s |
| Standing km | 35.7 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Rakovník, 2011 |
|
|