|
|
Citroën C4 Aircross eHDi 115 4WD, 2015
| Manufacturer | Citroën |
| Model | C4 Aircross eHDi 115 4WD |
| Year of production | 2015 |
| Start of production | 2012 |
| End of production | |
| Body type |
SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
diesel |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1560 ccm, 94.7 cu-in |
| Bore | 75.0 mm, 2.953 in |
| Stroke | 88.3 mm, 3.476 in |
| Compression ratio | 16.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
85 / 115 / 113 at 3600 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
270 / 199 at 1750 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2670 mm, 105.1 in |
| Front track | 1545 mm, 60.8 in |
| Rear track | 1540 mm, 60.6 in |
| Length | 4341 mm, 170.9 in |
| Width | 1799 mm, 70.8 in |
| Height | 1625 mm, 64 in |
| Weight | 1425 kg, 3142 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | 11.6 s |
| Standing km | 33.6 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Motor Show Geneva 2015 |
|
|