|
|
Chrysler LHS, 1999
| Manufacturer | Chrysler |
| Model | LHS |
| Year of production | 1999 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3518 ccm, 213.7 cu-in |
| Bore | 96.0 mm, 3.78 in |
| Stroke | 81.0 mm, 3.189 in |
| Compression ratio | 10.1:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
189 / 257 / 253 at 6400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
346 / 255 at 3950 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2870 mm, 113 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 5276 mm, 207.7 in |
| Width | 1890 mm, 74.4 in |
| Height | 1422 mm, 56 in |
| Weight | 1628 kg, 3589 lb |
| Maximum speed |
230 km/h, 143 mph |
| 0-100 km/h | 8.8 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Praha, 2004 |
|
|