|
|
Chrysler Centura GL 245, 1976
| Manufacturer | Chrysler |
| Model | Centura GL 245 |
| Year of production | 1976 |
| Start of production | 1975 |
| End of production | 1977 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4018 ccm, 244 cu-in |
| Bore | 95.5 mm, 3.76 in |
| Stroke | 93.4 mm, 3.677 in |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Carter |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
123 / 167 / 165 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
319 / 235 at 1800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2667 mm, 105 in |
| Front track | 1400 mm, 55.1 in |
| Rear track | 1397 mm, 55 in |
| Length | 4585 mm, 180.5 in |
| Width | 1727 mm, 68 in |
| Height | 1430 mm, 56.3 in |
| Weight | 1225 kg, 2701 lb |
| Maximum speed |
172 km/h, 107 mph |
| 0-100 km/h | 10.3 s |
| Standing km | 32.2 s |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|