|
|
Chevrolet Vega Coupé, 1971
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Vega Coupé |
| Year of production | 1971 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2294 ccm, 139.3 cu-in |
| Bore | 88.9 mm, 3.5 in |
| Stroke | 92.1 mm, 3.626 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
carburator |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
66 / 90 / 89 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
184 / 136 at 2400 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | M3,A3 |
| Wheelbase | 2464 mm, 97 in |
| Front track | 1387 mm, 54.6 in |
| Rear track | 1374 mm, 54.1 in |
| Length | 4310 mm, 169.7 in |
| Width | 1661 mm, 65.4 in |
| Height | 1318 mm, 51.9 in |
| Weight | 1005 kg, 2216 lb |
| Maximum speed |
155 km/h, 96 mph |
| 0-100 km/h | 16.0 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|