|
|
Chevrolet Monza Wagon 151, 1978
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Monza Wagon 151 |
| Year of production | 1978 |
| Start of production | 1978 |
| End of production | 1978 |
| Body type |
combi, wagon, STW |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2471 ccm, 150.1 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 76.2 mm, 3 in |
| Compression ratio | 8.3:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Holley |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
63 / 86 / 85 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
167 / 123 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2464 mm, 97 in |
| Front track | 1392 mm, 54.8 in |
| Rear track | 1361 mm, 53.6 in |
| Length | 4521 mm, 178 in |
| Width | 1661 mm, 65.4 in |
| Height | 1316 mm, 51.8 in |
| Weight | 1240 kg, 2734 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | 14.7 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|