|
|
Chevrolet Monte Carlo Nascar, 1996
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Monte Carlo Nascar |
| Year of production | 1996 |
| Start of production | 1996 |
| End of production | 1997 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 0 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5866 ccm, 356.3 cu-in |
| Bore | 106.3 mm, 4.185 in |
| Stroke | 82.6 mm, 3.252 in |
| Compression ratio | 12.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Holley |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
493 / 670 / 661 at 7000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
720 / 531 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2794 mm, 110 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 5156 mm, 203 in |
| Width | 1905 mm, 75 in |
| Height | 1280 mm, 50.4 in |
| Weight | 1545 kg, 3406 lb |
| Maximum speed |
325 km/h, 202 mph |
| 0-100 km/h | 4.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Retro Classics Stuttgart 2026 |
|
|