|
|
Chevrolet Malibu LTZ V6, 2008
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Malibu LTZ V6 |
| Year of production | 2008 |
| Start of production | 2008 |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3564 ccm, 216.5 cu-in |
| Bore | 94.0 mm, 3.701 in |
| Stroke | 85.6 mm, 3.37 in |
| Compression ratio | 10.2:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
188 / 256 / 252 at 6300 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
340 / 251 at 3200 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2852 mm, 112.3 in |
| Front track | 1514 mm, 59.6 in |
| Rear track | 1524 mm, 60 in |
| Length | 4872 mm, 191.8 in |
| Width | 1786 mm, 70.3 in |
| Height | 1450 mm, 57.1 in |
| Weight | 1660 kg, 3660 lb |
| Maximum speed |
200 km/h, 124 mph |
| 0-100 km/h | 7.2 s |
| Standing km | |
| Foto: Chevrolet |
|
|