|
|
Chevrolet Malibu 2.2, 2004
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Malibu 2.2 |
| Year of production | 2004 |
| Start of production | 2004 |
| End of production | 2008 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2189 ccm, 133 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 94.6 mm, 3.724 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
108 / 147 / 145 at 5600 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
209 / 154 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2700 mm, 106.3 in |
| Front track | 1524 mm, 60 in |
| Rear track | 1506 mm, 59.3 in |
| Length | 4782 mm, 188.3 in |
| Width | 1775 mm, 69.9 in |
| Height | 1461 mm, 57.5 in |
| Weight | 1410 kg, 3109 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Chevrolet |
|
|