|
|
Chevrolet El Camino Classic, 1976
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | El Camino Classic |
| Year of production | 1976 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
pickup |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5735 ccm, 348.3 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.9 mm, 3.5 in |
| Compression ratio | 8.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Rochester |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
125 / 170 / 168 at 3800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
366 / 270 at 2400 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2974 mm, 117.1 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1470 kg, 3241 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Retro Prague 2005 |
|
|