|
|
Chevrolet Cobalt SS Coupé, 2008
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Cobalt SS Coupé |
| Year of production | 2008 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1998 ccm, 121.4 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 86.0 mm, 3.386 in |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
194 / 264 / 260 at 5300 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
352 / 260 at 2000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2629 mm, 103.5 in |
| Front track | 1488 mm, 58.6 in |
| Rear track | 1476 mm, 58.1 in |
| Length | 4585 mm, 180.5 in |
| Width | 1725 mm, 67.9 in |
| Height | 1415 mm, 55.7 in |
| Weight | 1350 kg, 2976 lb |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|