|
|
Chevrolet Chevy II Nova, 1965
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Chevy II Nova |
| Year of production | 1965 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
tudor |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3179 ccm, 193.1 cu-in |
| Bore | 90.5 mm, 3.563 in |
| Stroke | 82.6 mm, 3.252 in |
| Compression ratio | 8.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
88 / 120 / 118 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
244 / 180 at 2400 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2790 mm, 109.8 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4650 mm, 183.1 in |
| Width | 1811 mm, 71.3 in |
| Height | 1400 mm, 55.1 in |
| Weight | 1250 kg, 2756 lb |
| Maximum speed |
152 km/h, 94 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|