|
|
Chevrolet Chevelle 350 Convertible, 1970
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Chevelle 350 Convertible |
| Year of production | 1970 |
| Start of production | 1970 |
| End of production | 1970 |
| Body type |
cabrio, convertible |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5733 ccm, 348.2 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.4 mm, 3.48 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Rochester |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
188 / 254 / 251 at 4800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
468 / 345 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2845 mm, 112 in |
| Front track | 1519 mm, 59.8 in |
| Rear track | 1519 mm, 59.8 in |
| Length | 5009 mm, 197.2 in |
| Width | 1915 mm, 75.4 in |
| Height | 1351 mm, 53.2 in |
| Weight | 1585 kg, 3494 lb |
| Maximum speed |
205 km/h, 127 mph |
| 0-100 km/h | 10.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Legendy Praha 2019 + 2016 + Veteran Praha 2007 |
|
|