|
|
Chevrolet Astro 4.3 V6, 1999
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Astro 4.3 V6 |
| Year of production | 1999 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
MPV |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4299 ccm, 261.1 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.4 mm, 3.48 in |
| Compression ratio | 9.2:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
142 / 193 / 190 at 4500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
338 / 249 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2819 mm, 111 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1900 kg, 4189 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|