|
|
Chevrolet Astro 4.3, 1992
| Manufacturer | Chevrolet |
| Model | Astro 4.3 |
| Year of production | 1992 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4299 ccm, 261.1 cu-in |
| Bore | 101.6 mm, 4 in |
| Stroke | 88.4 mm, 3.48 in |
| Compression ratio | 9.3:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
112 / 152 / 150 at 4000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
312 / 230 at 2400 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2819 mm, 111 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4491 mm, 176.8 in |
| Width | 1957 mm, 77 in |
| Height | 1821 mm, 71.7 in |
| Weight | 1400 kg, 3086 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | 12.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Louny, 2005 |
|
|