|
|
Chanabe Porsche CH2, 1973
| Manufacturer | Chanabe |
| Model | Porsche CH2 |
| Year of production | 1973 |
| Start of production | 1973 |
| End of production | 1973 |
| Body type |
spider |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
B6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1991 ccm, 120.9 cu-in |
| Bore | 80.0 mm, 3.15 in |
| Stroke | 66.0 mm, 2.598 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
injection, Bosch |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
140 / 190 / 187 at 7500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2240 mm, 88.2 in |
| Front track | 1600 mm, 63 in |
| Rear track | 1570 mm, 61.8 in |
| Length | 3280 mm, 129.1 in |
| Width | 1900 mm, 74.8 in |
| Height | 980 mm, 38.6 in |
| Weight | 550 kg, 1213 lb |
| Maximum speed |
260 km/h, 162 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Automuseum Melle 2026 + D.Ch. + archiv Auta5P |
|
|