|
|
Cadillac V63 Coupé, 1924
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | V63 Coupé |
| Year of production | 1924 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
tudor |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5153 ccm, 313 cu-in |
| Bore | 79.4 mm, 3.126 in |
| Stroke | 130.2 mm, 5.126 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Cadillac |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
59 / 80 / 79 |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3353 mm, 132 in |
| Front track | 1422 mm, 56 in |
| Rear track | 1422 mm, 56 in |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1985 kg, 4376 lb |
| Maximum speed |
120 km/h, 75 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Retro Prague 2005 |
|
|