|
|
Cadillac Seville Elegante, 1988
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | Seville Elegante |
| Year of production | 1988 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4467 ccm, 271.3 cu-in |
| Bore | 92.0 mm, 3.622 in |
| Stroke | |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
114 / 155 / 153 at 4000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
326 / 240 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2743 mm, 108 in |
| Front track | 1521 mm, 59.9 in |
| Rear track | 1521 mm, 59.9 in |
| Length | 4846 mm, 190.8 in |
| Width | 1801 mm, 70.9 in |
| Height | 1364 mm, 53.7 in |
| Weight | 1565 kg, 3450 lb |
| Maximum speed |
180 km/h, 112 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Veteran Show Praha 2006 |
|
|