|
|
Cadillac Seville, 1977
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | Seville |
| Year of production | 1977 |
| Start of production | 1977 |
| End of production | 1977 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5737 ccm, 348.4 cu-in |
| Bore | 103.1 mm, 4.059 in |
| Stroke | 86.0 mm, 3.386 in |
| Compression ratio | 8.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
injection, Bendix |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
134 / 182 / 180 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
373 / 275 at 2000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2903 mm, 114.3 in |
| Front track | 1557 mm, 61.3 in |
| Rear track | 1499 mm, 59 in |
| Length | 5182 mm, 204 in |
| Width | 1824 mm, 71.8 in |
| Height | 1389 mm, 54.7 in |
| Weight | 1950 kg, 4299 lb |
| Maximum speed |
185 km/h, 115 mph |
| 0-100 km/h | 12.0 s |
| Standing km | 33.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Museum Fichtelberg 2024 + D.Ch. + archiv Auta5P |
|
|