|
|
Cadillac Sedan de Ville, 1978
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | Sedan de Ville |
| Year of production | 1978 |
| Start of production | 1978 |
| End of production | 1978 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 6966 ccm, 423.1 cu-in |
| Bore | 103.7 mm, 4.083 in |
| Stroke | 103.1 mm, 4.059 in |
| Compression ratio | 8.2:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Rochester |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
135 / 183 / 180 at 4000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
434 / 320 at 2000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3086 mm, 121.5 in |
| Front track | 1567 mm, 61.7 in |
| Rear track | 1542 mm, 60.7 in |
| Length | 5618 mm, 221.2 in |
| Width | 1941 mm, 76.4 in |
| Height | 1404 mm, 55.3 in |
| Weight | 1980 kg, 4365 lb |
| Maximum speed |
185 km/h, 115 mph |
| 0-100 km/h | 12.1 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Pelechov 2022 + archiv Auta5P |
|
|