|
|
Cadillac SRX 3.6 V6, 2005
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | SRX 3.6 V6 |
| Year of production | 2005 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
combi, wagon, STW |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 7 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3564 ccm, 216.5 cu-in |
| Bore | 94.0 mm, 3.701 in |
| Stroke | 85.6 mm, 3.37 in |
| Compression ratio | 10.2:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
190 / 258 / 254 at 6500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
339 / 250 at 2800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2995 mm, 117.9 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4950 mm, 194.9 in |
| Width | 1845 mm, 72.6 in |
| Height | 1720 mm, 67.7 in |
| Weight | 2070 kg, 4564 lb |
| Maximum speed |
201 km/h, 125 mph |
| 0-100 km/h | 8.1 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Mmotion Praha 2005 |
|
|