|
|
Cadillac Coupe de Ville, 1973
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | Coupe de Ville |
| Year of production | 1973 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 6 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 7735 ccm, 469.8 cu-in |
| Bore | 109.2 mm, 4.299 in |
| Stroke | 103.1 mm, 4.059 in |
| Compression ratio | 8.5:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
162 / 220 / 217 at 4400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3302 mm, 130 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 5867 mm, 231 in |
| Width | 2027 mm, 79.8 in |
| Height | 1367 mm, 53.8 in |
| Weight | 2235 kg, 4927 lb |
| Maximum speed |
195 km/h, 121 mph |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Soutìž elegance Roztoky 2005 |
|
|