|
|
Cadillac 60 Special V8, 1941
| Manufacturer | Cadillac |
| Model | 60 Special V8 |
| Year of production | 1941 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 6 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5670 ccm, 344.4 cu-in |
| Bore | 88.9 mm, 3.5 in |
| Stroke | 114.3 mm, 4.5 in |
| Compression ratio | 7.3:1 |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Carter |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
110 / 150 / 148 at 3400 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
384 / 283 at 1700 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3200 mm, 126 in |
| Front track | 1499 mm, 59 in |
| Rear track | 1600 mm, 63 in |
| Length | 5521 mm, 217.4 in |
| Width | 1920 mm, 75.6 in |
| Height | 1640 mm, 64.6 in |
| Weight | 1840 kg, 4057 lb |
| Maximum speed |
150 km/h, 93 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Jozef Perát, Múzeum letectva Košice 2012 |
|
|