|
|
Brabham BT2 Formula Junior, 1962
| Manufacturer | Brabham |
| Model | BT2 Formula Junior |
| Year of production | 1962 |
| Start of production | 1962 |
| End of production | 1962 |
| Body type |
monopost |
| Number of doors | 0 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1098 ccm, 66.7 cu-in |
| Bore | 81.0 mm, 3.189 in |
| Stroke | 53.3 mm, 2.098 in |
| Compression ratio | 12.0:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 2 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
76 / 103 / 102 at 9000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2310 mm, 90.9 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 3560 mm, 140.2 in |
| Width | 1610 mm, 63.4 in |
| Height | 900 mm, 35.4 in |
| Weight | 400 kg, 882 lb |
| Maximum speed |
215 km/h, 134 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Automuseum Melle 2026 |
|
|