|
|
BMW i3 Concept Coupé, 2012
| Manufacturer | BMW |
| Model | i3 Concept Coupé |
| Year of production | 2012 |
| Start of production | 2012 |
| End of production | 2012 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
rear |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
|
| Number of cylinders |
electric |
| Cooling |
|
| Capacity | 0 ccm, 0 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
125 / 170 / 168 |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
250 / 184 |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A1 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2570 mm, 101.2 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 3964 mm, 156.1 in |
| Width | 1768 mm, 69.6 in |
| Height | 1555 mm, 61.2 in |
| Weight | 1250 kg, 2756 lb |
| Maximum speed |
150 km/h, 93 mph |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Motor Show Geneva 2013 |
|
|