|
|
Austin 14/6, 1938
| Manufacturer | Austin |
| Model | 14/6 |
| Year of production | 1938 |
| Start of production | 1937 |
| End of production | 1939 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1711 ccm, 103.9 cu-in |
| Bore | 65.5 mm, 2.579 in |
| Stroke | 84.6 mm, 3.331 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Zenith |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
38 / 52 / 51 at 4200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2838 mm, 111.7 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4267 mm, 168 in |
| Width | 1613 mm, 63.5 in |
| Height | |
| Weight | 1195 kg, 2635 lb |
| Maximum speed |
120 km/h, 75 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Praha, 2007 |
|
|