|
|
Audi quattro Rallye, 1985
| Manufacturer | Audi |
| Model | quattro Rallye |
| Year of production | 1985 |
| Start of production | 1983 |
| End of production | 1985 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 5 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2144 ccm, 130.2 cu-in |
| Bore | 79.5 mm, 3.13 in |
| Stroke | 86.6 mm, 3.409 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
injection, Bosch |
| Aspiration |
turbo, KKK |
| Max power [kW / PS / hp] |
221 / 300 / 296 at 7000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2524 mm, 99.4 in |
| Front track | 1465 mm, 57.7 in |
| Rear track | 1502 mm, 59.1 in |
| Length | 4404 mm, 173.4 in |
| Width | 1723 mm, 67.8 in |
| Height | 1344 mm, 52.9 in |
| Weight | 1150 kg, 2535 lb |
| Maximum speed |
175 km/h, 109 mph |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Sosnová Classic 2023 + archiv Auta5P |
|
|