|
|
Audi S4, 1999
| Manufacturer | Audi |
| Model | S4 |
| Year of production | 1999 |
| Start of production | 1997 |
| End of production | 1999 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2671 ccm, 162.2 cu-in |
| Bore | 81.0 mm, 3.189 in |
| Stroke | 86.4 mm, 3.402 in |
| Compression ratio | 9.3:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 5 |
| Fuel system |
injection |
| Aspiration |
turbo, 2 x |
| Max power [kW / PS / hp] |
195 / 265 / 261 at 5800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
400 / 295 at 1850 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2607 mm, 102.6 in |
| Front track | 1498 mm, 59 in |
| Rear track | 1490 mm, 58.7 in |
| Length | 4483 mm, 176.5 in |
| Width | 1733 mm, 68.2 in |
| Height | 1396 mm, 55 in |
| Weight | 1510 kg, 3329 lb |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | 5.6 s |
| Standing km | 26.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Praha, 2004 |
|
|