|
|
Audi RSQ, 2004
| Manufacturer | Audi |
| Model | RSQ |
| Year of production | 2004 |
| Start of production | 2004 |
| End of production | 2004 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V10 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5100 ccm, 309.8 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
injection |
| Aspiration |
turbo, 2 x |
| Max power [kW / PS / hp] |
449 / 610 / 602 at 6800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
750 / 553 at 1750 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4425 mm, 174.2 in |
| Width | 2010 mm, 79.1 in |
| Height | 1210 mm, 47.6 in |
| Weight | 1500 kg, 3307 lb |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | 4.1 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, AMI Leipzig 2006 |
|
|