|
|
Audi RS6 Avant Performance, 2025
| Manufacturer | Audi |
| Model | RS6 Avant Performance |
| Year of production | 2025 |
| Start of production | 2023 |
| End of production | 2025 |
| Body type |
combi, wagon, STW |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3996 ccm, 242.7 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 86.0 mm, 3.386 in |
| Compression ratio | 9.7:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
, 2 x |
| Max power [kW / PS / hp] |
463 / 630 / 621 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
850 / 627 at 2300 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A8 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2929 mm, 115.3 in |
| Front track | 1668 mm, 65.7 in |
| Rear track | 1650 mm, 65 in |
| Length | 4995 mm, 196.7 in |
| Width | 1951 mm, 76.8 in |
| Height | 1460 mm, 57.5 in |
| Weight | 2355 kg, 5192 lb |
| Maximum speed |
280 km/h, 174 mph |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Zürich 2025 |
|
|