|
|
Audi Q3 2.0 TFSI, 2025
| Manufacturer | Audi |
| Model | Q3 2.0 TFSI |
| Year of production | 2025 |
| Start of production | 2025 |
| End of production | |
| Body type |
SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1984 ccm, 120.5 cu-in |
| Bore | 82.5 mm, 3.248 in |
| Stroke | 92.8 mm, 3.654 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
195 / 265 / 261 at 2000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
400 / 295 at 1650 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A7 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2681 mm, 105.6 in |
| Front track | 1588 mm, 62.5 in |
| Rear track | 1581 mm, 62.2 in |
| Length | 4531 mm, 178.4 in |
| Width | 1859 mm, 73.2 in |
| Height | 1601 mm, 63 in |
| Weight | 1835 kg, 4046 lb |
| Maximum speed |
240 km/h, 149 mph |
| 0-100 km/h | 5.7 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Zürich 2025 |
|
|