|
|
Audi Avantissimo Concept, 2001
| Manufacturer | Audi |
| Model | Avantissimo Concept |
| Year of production | 2001 |
| Start of production | 2001 |
| End of production | 2001 |
| Body type |
combi, wagon, STW |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4172 ccm, 253.4 cu-in |
| Bore | 84.5 mm, 3.327 in |
| Stroke | 93.0 mm, 3.661 in |
| Compression ratio | 11.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
MPI |
| Aspiration |
turbo, 2 x |
| Max power [kW / PS / hp] |
316 / 430 / 424 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
600 / 443 at 2000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 5060 mm, 199.2 in |
| Width | 1910 mm, 75.2 in |
| Height | 1430 mm, 56.3 in |
| Weight | |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | 6.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Audi |
|
|