|
|
Audi Autocross Buggy, 1989
| Manufacturer | Audi |
| Model | Autocross Buggy |
| Year of production | 1989 |
| Start of production | 1989 |
| End of production | 1989 |
| Body type |
buggy |
| Number of doors | 0 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1871 ccm, 113.6 cu-in |
| Bore | 84.0 mm, 3.307 in |
| Stroke | 84.4 mm, 3.323 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 2 x |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
147 / 200 / 197 at 7000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 650 kg, 1433 lb |
| Maximum speed |
200 km/h, 124 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Automuzeum Terezín 2021 + archiv Auta5P |
|
|