|
|
Audi A6 2.4, 1998
| Manufacturer | Audi |
| Model | A6 2.4 |
| Year of production | 1998 |
| Start of production | 1998 |
| End of production | 2000 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2393 ccm, 145.3 cu-in |
| Bore | 81.0 mm, 3.189 in |
| Stroke | 77.4 mm, 3.047 in |
| Compression ratio | 10.5:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 5 |
| Fuel system |
injection, Bosch |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
121 / 165 / 163 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
230 / 170 at 3200 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2760 mm, 108.7 in |
| Front track | 1540 mm, 60.6 in |
| Rear track | 1569 mm, 61.8 in |
| Length | 4796 mm, 188.8 in |
| Width | 1810 mm, 71.3 in |
| Height | 1453 mm, 57.2 in |
| Weight | 1430 kg, 3153 lb |
| Maximum speed |
222 km/h, 138 mph |
| 0-100 km/h | 9.1 s |
| Standing km | 30.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Teplice, 2004 |
|
|