|
|
Audi 50 LS, 1977
| Manufacturer | Audi |
| Model | 50 LS |
| Year of production | 1977 |
| Start of production | 1974 |
| End of production | 1978 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1093 ccm, 66.4 cu-in |
| Bore | 69.5 mm, 2.736 in |
| Stroke | 72.0 mm, 2.835 in |
| Compression ratio | 8.2:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Solex |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
37 / 50 / 49 at 5800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
76 / 56 at 3500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2330 mm, 91.7 in |
| Front track | 1296 mm, 51 in |
| Rear track | 1312 mm, 51.7 in |
| Length | 3538 mm, 139.3 in |
| Width | 1559 mm, 61.4 in |
| Height | 1344 mm, 52.9 in |
| Weight | 685 kg, 1510 lb |
| Maximum speed |
142 km/h, 88 mph |
| 0-100 km/h | 15.4 s |
| Standing km | 37.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Audi Museum 2005 |
|
|