|
|
Alpine A390 GTS, 2025
| Manufacturer | Alpine |
| Model | A390 GTS |
| Year of production | 2025 |
| Start of production | 2025 |
| End of production | |
| Body type |
liftback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front and rear |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
|
| Number of cylinders |
electric |
| Cooling |
|
| Capacity | 0 ccm, 0 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
345 / 469 / 463 at 15000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
824 / 608 at 3800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A1 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2708 mm, 106.6 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4615 mm, 181.7 in |
| Width | 1885 mm, 74.2 in |
| Height | 1532 mm, 60.3 in |
| Weight | 2120 kg, 4674 lb |
| Maximum speed |
220 km/h, 137 mph |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| Standing km | 22.5 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Zürich 2025 |
|
|