|
|
Alfa Romeo 33 1.5, 1985
| Manufacturer | Alfa Romeo |
| Model | 33 1.5 |
| Year of production | 1985 |
| Start of production | 1983 |
| End of production | 1968 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
B4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1490 ccm, 90.5 cu-in |
| Bore | 84.0 mm, 3.307 in |
| Stroke | 67.2 mm, 2.646 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
62 / 84 / 83 at 5800 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
121 / 89 at 3500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2455 mm, 96.7 in |
| Front track | 1392 mm, 54.8 in |
| Rear track | 1359 mm, 53.5 in |
| Length | 4015 mm, 158.1 in |
| Width | 1612 mm, 63.5 in |
| Height | 1303 mm, 51.3 in |
| Weight | 890 kg, 1962 lb |
| Maximum speed |
175 km/h, 109 mph |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| Standing km | 34.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Jirkov, 2002 |
|
|