|
|
Alfa Romeo 146 1.6, 1996
| Manufacturer | Alfa Romeo |
| Model | 146 1.6 |
| Year of production | 1996 |
| Start of production | 1995 |
| End of production | 1996 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
B4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1596 ccm, 96.9 cu-in |
| Bore | 84.0 mm, 3.307 in |
| Stroke | 72.0 mm, 2.835 in |
| Compression ratio | 9.5:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
injection, Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
76 / 103 / 102 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
134 / 99 at 4500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2540 mm, 100 in |
| Front track | 1472 mm, 58 in |
| Rear track | 1441 mm, 56.7 in |
| Length | 4257 mm, 167.6 in |
| Width | 1712 mm, 67.4 in |
| Height | 1425 mm, 56.1 in |
| Weight | 1175 kg, 2590 lb |
| Maximum speed |
187 km/h, 116 mph |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| Standing km | 34.0 s |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Teplice, 2003 |
|
|