|
|
Abarth 750 Spider Zagato, 1960
| Manufacturer | Abarth |
| Model | 750 Spider Zagato |
| Year of production | 1960 |
| Start of production | 1959 |
| End of production | 1960 |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
rear |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 747 ccm, 45.4 cu-in |
| Bore | 61.0 mm, 2.402 in |
| Stroke | 64.0 mm, 2.52 in |
| Compression ratio | 9.8:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Weber |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
35 / 47 / 46 at 6000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
62 / 46 at 4000 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2000 mm, 78.7 in |
| Front track | 1150 mm, 45.3 in |
| Rear track | 1160 mm, 45.7 in |
| Length | 3250 mm, 128 in |
| Width | 1380 mm, 54.3 in |
| Height | 1200 mm, 47.2 in |
| Weight | 530 kg, 1168 lb |
| Maximum speed |
150 km/h, 93 mph |
| 0-100 km/h | 17.5 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv - Alexandr Kučera |
|
|