|
|
AMC Pacer DL 304, 1979
| Manufacturer | AMC |
| Model | Pacer DL 304 |
| Year of production | 1979 |
| Start of production | 1979 |
| End of production | 1979 |
| Body type |
hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 4981 ccm, 302.5 cu-in |
| Bore | 95.3 mm, 3.752 in |
| Stroke | 87.4 mm, 3.441 in |
| Compression ratio | 8.4:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Motorcraft |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
93 / 126 / 124 at 3200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
298 / 220 at 2400 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2540 mm, 100 in |
| Front track | 1554 mm, 61.2 in |
| Rear track | 1524 mm, 60 in |
| Length | 4387 mm, 172.7 in |
| Width | 1956 mm, 77 in |
| Height | 1341 mm, 52.8 in |
| Weight | 1560 kg, 3439 lb |
| Maximum speed |
175 km/h, 109 mph |
| 0-100 km/h | 13.8 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Pelechov 2022 |
|
|