Museum Mulhouse
Reportáž: Musée national Mulhouse, největší automobilové muzeum


Co jsem testoval:
testované auto
Aston Martin DB9 Mansory


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Recepty, básničky a vzpomínky na chrpa-pa.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ČLÁNKY  

SHELBY GT500 - Je tohle Mustang?

Mám takový pocit, že když se poprvé na veřejnosti objevila současná generace Mustangu, všichni dělali: „Jeeeeeeeé“. V roce 2005 se představila studie výkonné verze Shelby a na letošním autosalonu v Detroitu (2006] se na návštěvníky usmíval Carroll Shelby stojící vedle sériového provedení Shelby GT500.

Zkuste na tomhle autě někde najít jakoukoliv ceduličku Mustang. Dobře, je mi jasný, že jste všichni sečtělí a víte, že tam nic takového není. Přestože, se „pětistovka“ tváří, že s Mustangem nemá nic společného, pozná i slepý, že je jeho mladším a silnějším bráchou. Za základ při vývoji posloužil stroj s označením Mustang FR500C, to je kára, která se účastní seriálu okruhových závodů Grand Am. Abyste byli v obraze, tamní borci si to rozdávají v tom nejlepším z Ameriky, Evropy a Japonska, tedy Porsche 911 GT3, BMW M3 nebo Mazda RX−8. Všechny auta vypadají skoro jako sériovky a modely Mustang se pravidelně usazují na bednu. Ale teď už se přestanu nadšeně vykecávat a dostanu se konečně k jádru pudla. Karoserie GT500 prodělala transplantaci čumáku a je na ní nový přední nárazník, maska i kapota. Na zádi přibylo křídlo a pod nárazníkem difuzory dle vzoru Ford GT.

Styk s povrchem zemským zajišťují gumové válce: vpředu 255/45ZR, vzadu 285/40ZR, kolečka jsou 18ti palcová a 9,5 palce široká. Když už jsem u těch kruhových nesmyslů, tak k brzdění slouží čtrnáctipalcové ventilované kotouče Brembo vpředu, stejná značka je i vzadu, jen o průměru 11,8 palce a všude jsou čtyřpístkové třmeny. Teď pod kapotu – tam je moje srdeční záležitost, V8, 5,4 litru, 32 ventilů, kompresor Roots a 475 koní. Blok motoru je litinový, ale hlavy válců vycházejí z vývoje pro model GT a jsou hliníkové. Ovládnout těch 475 koníků pomáhá šestistupňová manuální převodovka.

Podvozek sice vychází ze standardního Mustangu, ale byl řádně upraven pro udržení se na silnici vzhledem k síle motoru. Vpředu je MacPherson a nezávislé zavěšení kol, vzadu je pořád tuhá náprava (nešklebte se) s vinutými pružinami a Panhardskou tyčí. Že to může fungovat, dokonce dobře, dokazuje závodní FR500C. V interiéru se dostala ke slovu kůže, která je na sedačkách, výplních dveří, palubní desce a loketní opěrce. Na vývoji se vedle nezničitelného Carrolla Shelbyho podíleli lidé především z SVT, kteří mají na svědomí i FR500C. Poslední info je především pro ty, co na to mají, prodej bude zahájen v létě 2006 a k mání bude i kabriolet.

Autor: Slow Gonzalez, bývalý web www.motorcar.cz.


  AUTA 5P