Museum Mulhouse
Reportáž: Musée national Mulhouse, největší automobilové muzeum


Co jsem testoval:
testované auto
Ford Focus 1.5 EcoBoost 150


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Recepty, básničky a vzpomínky na chrpa-pa.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
Z HISTORIE návrat  

JAGUAR E

O vozidlech Jaguar E type byly napsány kilogramy papíru a nafoceny kilometry filmového pásu. Přesto dodnes zasluhují nevšední pozornost jak odborníků automobilové historie, tak laiků, mužů i žen.

Obecně lze konstatovat, že tento vůz je zázrak techniky 60. let, absolutní dokonalost konstrukce, nadčasový vzhled, nepřekonatelná síla motoru, špičkové jízdní vlastnosti. Legendární sportovní automobil známý svou oblíbeností, spolehlivostí a výkony. Současní majitelé si tak vychutnávají jízdu v otevřeném roadsteru z 60. let, případně uzavřeným coupé z téže doby. Pro mnohé je to naplnění snů, touha vlastnit něco mimořádného, technicky dokonalého, pro některé vhodně uložené peníze.

Jaguar E Jak to vlastně začalo? V roce 1958 postavila firma Jaguar prototyp, který se již vzdáleně podobal vozu E typu. Byl označen E 1A a byl osazen motorem 2,4 litru z typu XK. Následoval druhý testovací prototyp E 2A, který byl testován s různými motory, včetně nasazení na závodní dráze. Údajně existuje dodnes.

Na autosalonu v Ženevě v roce 1961 se představuje první sériový E type 3.8. Vyráběl se v letech 1961 až 1964. Je sběratelsky nejvyhledávanější. Motor XK z předchozího typu Jaguar XK 150 měl objem 3781 ccm, výkon 265 koní, kroutící moment 378 Nm a vůz dosahoval max. rychlosti 240 km/h. Stroj měl hliníkovou přístrojovou desku, zastaralou převodovku Moss, relativně nepohodlné sedačky, páčkové vypínače a spínače. Prvních zhruba 500 vozů mělo rovnou podlahu, bez pozdějšího prolisu pro nohy. Podlaha byla z důvodu pohodlnějšího sezení v průběhu výroby překonstruována. Jde o varianty E 3.8 S1 roadster a E 3.8 S1 coupe.

V roce 1965 přichází Jaguar s modernizovaným provedením, označovaným E 4.2 S1. To se vyrábí až do roku 1968. Karoserie je zprvu téměř shodná, pouze znak na zádi naznačuje použití nového motoru. Ten přináší jak větší výkon, tak kroutící moment. Je montována nová čtyřstupňová, plně synchronizovaná převodovka. Bylo vyráběno dvousedadlové kupé i roadster. Změnily se sedačky, získaly lepší ergonomické vlastnosti. Motor měl objem 4235 ccm. V roce 1966 se zvyšuje u kupé střecha a o 230 mm se prodlužuje rozvor. Tím vzniká nové Coupé 2+2. To se dá použít jako rodinné auto pro dva dospělé a dvě děti.

Z důvodu bezpečnosti dochází v roce 1968 u modelů pro USA k určitým změnám. Páčkové přepínače se mění na kolébkové, mění se karburace, to kvůli již tehdy omezujícím ekologickým předpisům. Místo tří karburátorů SU HD 8 jsou použity dva Stombergy. Výkon a emise šly zákonitě dolů. V tomto období také mizí aerodynamický kryt hlavních světlometů.

V leteche 1969 až 1970 se vyrábí typ 4.2 druhé série, označený E 4.2 S2. Měl větší nárazníky, větší otvor vpředu pro přívod chladícího vzduchu. Zadní koncová světla byla větší a umístěna pod nárazníkem. Změnil se sklon předního okna z důvodu lepšího výhledu. Výkon motoru je již snížen. Od roku 1969 se montují na sedačky opěrky hlavy. Typu 4.2 obou variant bylo vyrobeno 18 809 kusů, z toho 4855 kupé a 8628 roadsterů.

Poslední verzí éčka byl typ E 5.3 S3, vyráběný v letech 1971 až 1974. Opět ve variantě roadster a kupé. Oba tyto oba vozy měly rozvor z předcházejícího typu Coupe 2+2, tedy oproti prvním sériím byl větší. Změny na karoserii byly spíše na škodu. Místo prázdného otvoru přístupu vzduchu bylo použito chromované mřížky, která jej překryla. Blatníky dostaly nový tvar bez krytu světel. Kotoučové brzdy měly vyřešen odvod horkého vzduchu, který vznikal při brždění, tím se lépe chladily. Největší změnou však bylo zavedení nového 12ti válcového motoru. Měl výkon 272 koní (203 kW). Vůz zrychloval z 0 na 100 km/h za 7 vteřin. Některá vozidla mohla být vybavena automatickou převodovkou. Co se týká vlastní konstrukce všech E type, tak všechny mají skelet vozidla, kde jsou umístěny sedačky. K němu je přišroubován vpředu i vzadu pomocný rám vyrobený z profilů silných 0,9 mm. Na předním pomocném rámu  je uchycen motor, náprava a kapota, zadní rám drží diferenciál se zadní nápravou. Těmto součástem je potřeba věnovat při renovaci zvýšenou pozornost. Bývají zevnitř napadeny skrytou korozí, která zvenčí není vidět. Brzdy měl typ E na všech kolech kotoučové, kola drátová.

Dnes jsou tyto vozy velmi vyhledávané a sběratelsky zajímavé. Na inzertních serverech se dají pořídit před renovací od 14 000 Euro, průměrná cena slušného vozu je 40 až 50 tisíc Euro (rok 2010). U nás se objevují na srazech historických vozidel a jsou tam vždy ozdobou.


Technická data (model r.v. 1961):

 tovární značka:      Jaguar
 typ:            E 3.8 S1 roadster
 rok výroby:        1961
 počet válců motoru:    6
 zdvihový objem motoru:   3871 ccm
 výkon motoru:       199 kW při 4500 ot/min
 počet míst:        2
 celková délka:       4460 mm
 celková šířka:       1600 mm
 celková výška:       1100 mm
 rozvor:          2460 mm
 provozní hmotnost:     1360 kg
 povolená hmotnost:     1620 kg
 nejvyšší rychlost:     230 km/hod
 převodovka:        manuální čtyřstupňová
 karburátory:        SU DH8
 palivový systém:      elektrická palivová pumpa
 brzdy:           přední i zadní hydraulické kotoučové
 kola:           4,5J x 15
 pneumatiky:        6,40 x 15

Autor: Mgr. Tomáš Kunštátský, Eurooldtimers.


Jaguar E v katalogu Auta 5P:

auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto

  AUTA 5P nahoru