Zde může být vaše reklama

Ušetřete na pojištění auta! Pomůže Vám srovnání na ePojisteni.

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  
nic

logo

Subaru B9 Tribeca (2006)

Automobilka Subaru uvedla v roce 2005 na trh v USA svůj první model SUV, nazvaný B9 Tribeca. Od roku 2006 se vůz prodával i v Evropě, jeho cena v ČR byla kolem 1,2 miliónu korun. Téměř dvoutunový vůz byl poháněn třílitrovým benzínovým šestiválcem. Motor byl, jak je u Subaru zvykem s válci proti sobě, v uspořádání "boxer". Byl to v té době největší motor značky Subaru. Jiný motor se do modelu Tribeca nemontoval, vůz proti konkurenci postrádal verzi s naftovým turbodieselem. Koncem ledna 2009 jsem měl možnost se krátce svézt s tímto automobilem. Vůz byl z roku 2006 a měl najeto něco málo přes 21 000 km.
Subaru Tribeca byl velký pohodlný automobil, se sedadly výše než u běžných vozů, kvalitně zpracovaný interiér byl vyveden ve světlé kůži. Testovaný automobil byl pětimístný, automobilka Subaru dodávala také sedmimístné provedení. Zavazadlový prostor měl objem 525 litrů a dal se většit až na 1670 litrů. Vůz byl vybaven pětistupňovou automatickou převodovkou s polohami "P","R","N","D" a s možností ruční volby řazení "+" a "-". Přechody mezi jednotlivými stupni byly bez rázů, při sešlápnutí plynu se řadilo při vyšších otáčkách. Motor měl však s těžkým vozem hodně práce a na výkon 250 koní není zrychlení na stovku kolem 10 vteřin žádný sportovní výkon. Také spotřeba nepatřila k nejmenším. Výrobce udával něco přes 12 litrů na sto kilometrů, v praxi však byla o nějaký ten litřík větší. Po krátké jízdě městem a těžké noze na plynu ukazoval počítač spotřebu kolem 25 litrů na 100 km.
Vůz měl dobré jízdní vlastnosti a především pohodový, útulný a dobře propracovaný interiér. Světlá barva jej opticky ještě zvětšovala, vše bylo v kůži, elektricky nastavitelná sedadla měla paměť nastavení pro dva řidiče. Ve voze byl nadbytek prostoru na předních i zadních sedadlech, nastupovalo se pohodlně, vyšší posaz dával pocit bezpečí a umožňoval dobrý výhled z vozu. Pohon všech kol usnadňoval řízení vozu na kluzkém povrchu. Dvoupedálové ovládání usnadňovalo řidiči práci hlavně v městském provozu. Uprostřed přístrojové desky byl LCD dislej, který sloužil pro zobrazení navigace a řady dalších údajů. Při couvání ukazoval prostor za vozem, protože automobil byl vybaven couvací kamerou. Navigace i display nesly značku Kenwood, navigace v Subaru pokrývala podle majitele vozu asi jen 40 % území ČR, Slovensko a další státy východní Evropy pak úplně chyběly.
Zkoušený vůz byl zakoupen v lednu 2009 v jednom pražském autobazaru za rozumnou cenu (cca 500 000 Kč) a vypadal jako nový. Jeho majitel s ním byl maximálně spokojen a důvěrně mu říkal "mastodont". V roce 2008 přišla firma Subaru s inovovaným typem B9 Tribeca, vůz dostal jiný vzhled (facelift) a větší silnější motor 3,6 litru s výkonem 258 koní a točivým momentem 350 Nm. Větší motor měl kupodivu i o pár litrů menší spotřebu.
Závěr: větší, pohodlný, luxusní automobil SUV s pohonem všech kol, dobré jízdní vlastnosti, vhodný na silnici i do terénu. Mohl by mít lepší zrychlení a menší spotřebu. Při řízení klídek a pohoda, motor nebylo téměř slyšet, jen bylo třeba počítat s poněkud většími rozměry vozu. Diskutabilní vzhled přídě, která připomínala vozy Saab z let 1955 až 1965, odstranil facelift v roce 2008.
V červenci 2009 bohužel majitel auto "utopil" ve veliké louži. Voda zaplavila motor a zničila elektroniku, vůz byl zrušen a odepsán, protože jeho oprava by se nevyplatila.
Následuje několik snímků zkoušeného vozu, je u nich uveden technický popis a několik dalších drobných postřehů. Jsou doplněny také snímky vozu z autosalonu v Lipsku 2006 včetně vozu v částečném řezu a smutný konec auta po jeho "utopení" v louži vody.

   

  AUTA 5P