Zde může být vaše reklama

Ušetřete na pojištění auta! Pomůže Vám srovnání na ePojisteni.

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  
nic
logo Peugeot

Peugeot RCZ 1.6 THP 200 (2012)

Během května a června 2012 pořádalo české zastoupení automobilky Peugeot akci "Peugeot Roadshow". Během této akce si mohli zájemci otestovat sortiment vozů Peugeot, dostupných v České republice. Vybral jsem si tedy nejbližší zastoupení Peugeot v Mostě, zaregistroval se na akci a 22.5.2012 vyrazil do Mostu na testovací jízdy. Jedním ze zkoušených vozů bylo kupé RCZ, které jsem chtěl otestovat již v roce 2011, ale tehdy bylo beznadějně obsazeno. V nabídce měli nejsilnější dodávanou motorizaci 1.6 THP 200, přeplňovanou šestnáctistovku s výkonem 200 koní.

Testovaný vůz nesl označení Peugeot RCZ Allure 1.6 200k MAN6 a jeho základní cena byla 749 000 Kč. Ve standrdní výbavě měl ABS, EVA (podpora brzdění v kritických situacích), ESP, protiprokluzový systém, Hill Assist (pomocník rozjezdu do svahu), přední a boční airbagy, regulátor a omezovač rychlosti, zadní parkovací asistent, mlhovky, dvouzónovou automatickou klimatizaci, audiosystém, dvoupolohový zadní spojler atd. Nadstandardní výbava obsahovala metalízu (oranžová tourmaline), navigaci s výsuvnou obrazovkou a pevným diskem, jukeboxem a servisním modulem, samonatáčecí xenonové světlomety, ostřikovače světlometů a hliníková 19" kola Solstice Mat Black Onyx. Cena se tak vyšplhala na 865 495 Kč.

Po usednutí do vozu jsem si seřídil sedadlo (elektrické sežizování polohy) a volant a vyrazili jsme na zkušební jízdu. Sportovní sedačky, nízký posez, sportovní jízdní vlastnosti, odspodu dobře táhnoucí motor, šestistupňová převodovka s dobrým řazením a "kratšími" převody - tak by se daly shrnout první dojmy z krátké jízdy. Rychlost jízdy ukazoval analogově tachometr a digitálně počítač. Brzdy by možná mohly mít slabší posilovač, muselo se brzdit jemně. Turbodmychadlem přeplňovaná šestnáctistovka, převzatá od BMW z vozů Mini Cooper, se ochotně vytáčela, zrychlení bylo velmi dobré, turboefekt neznatelný. Bohužel jízda probíhala většinou po městě, s takovým vozem by to chtělo se "vyřádit" na uzavřeném okruhu. Jízdní vlastnosti byly dobré, přesto že podvozek měl vpředu klasickou nápravu McPherson a vzadu jen podélné závšsy se zkrutnou příčkou a ne viceprvkové závěšení. V zatáčkách se vůz téměř nenakláněl, jen poněkud tvrdší pérování a nízkoprofilové pneumatiky na 19" kolech činily jízdu po hrbolech a výtlucích dost nepříjemnou.

Vůz byl sice 2+2 místný, ale zadní sedadla byla téměř nepoužitelná, místo pro nohy žádné a pro hlavu také ne. Mohla sloužit tak k převozu malých dětí nebo lépe je sklopit a zvětšit tak zavazadlový prostor. Ten měl na malé kupé solidní objem 384 litrů a po sklopení zadních sedadel dokonce 760 litrů. Výrobce udával maximální rychlost 235 km/h, zrychlení na stovku za 7,5 s a spotřebu od 5,6 do 8,8 l/100 km. Při ostřejší jízdě ale spořeba stoupala k 10 l/100 km. Nádrž pojmula 55 litrů benzínu.

Závěrem: Peugeot RCZ je malé sportovní kupé s výkonným motorem a dobrými jízdními vlastnostmi - prostě vůz pro radost z jízdy. Cena sice vyšší, ale v porovnání s obdobnými vozy stále relativně výhodná, bohužel už ne vzhledem k průměrnému platu v České republice.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy. Průhled vozem a rozměrové náčrtky jsou z oficiálních zdrojů automobilky Peugeot.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru