ZA VOLANTEM
návrat

logo

Mercedes AMG C63 S Coupé (2017)

Od roku 2014 dodával Mercedes-Benz čtvrtou generaci modelů třídy C. První přišel sedan (W205) a prodloužený sedan (V205), následovalo kombi (S206), v roce 2015 přidali kupé (C205) a roku 2016 ještě kabriolet (A205). V roce 2018 prošla celá řada rozsáhlou modernizací. Od roku 2015 dodávali nejsilnější provedení AMG C63 S s přeplňovaným motorem V8 o výkonu 510 koní. Tento motor montovali do všech karosářských verzí (sedan, kombi, kupé i kabriolet). Vozy s tímto motorem měly maximální rychlost omezenu na 280 nebo 290 km/h a podle výrobce zrychlovaly na 100 km/h za 3,9 až 4,0 sekundy. Na rozdíl od slabších modelů AMG C450 nebo C43 s pohonem všech kol měla nejsilnější verze C63/C63S pohon pouze zadní nápravy.

K narozeninám jsem dostal voucher na jedno kolo na závodním okruhu s vozem Mercedes AMG C63 v závodní úpravě Clubsport. Na výběr byly okruhy v Mostě, Sosnové nebo Brně. Protože mám okruh v Mostě "za humny", zvolil jsem termín na tomto okruhu a dokoupil si ještě tři další kola. V požadovaném termínu ale okruh opravovali a do konce platnosti voucheru už další termín nebyl. Naštěstí mi platnost voucheru prodloužili a objednal jsem se na termín, který byl vypsán na den před vypršením prodloužené platnosti. Tentokrát už to vyšlo a já se počátkem léta 2022 svezl.

Sice v pokynech došlých emailem bylo, že bude box na okruhu označen vlajkou a že číslo boxu sdělí před akcí, nic z toho ale 15 minut před jízdou neplatilo. Box jsem si musel najít sám (byl až na konci jejich dlouhé řady) a vlajku tam dali až po mém příchodu. Vybraný vůz naštěstí fungoval, druhý připravený vůz (BMW) se jim nepodařilo nastartovat. Vyfasoval jsem kuklu a přilbu a hurá na trať. Ještě jsem musel podepsat, že ručím za všechny případné škody, pojištění na okruh prý neplatí. Tři kola jsem si odjel za volantem a jedno kolo se nechal svézt na místě spolujezdce.

Vyzkoušel jsem si tedy řízení "nejnadupanější káry" třídy C. Tento Mercedes, vybavený sériovým motorem AMG byl upraven pro závody na okruzích. Měl upravený podvozek a brzdy (kotouče byly ze speciálního odolnějšího kovu), upraven byl také interiér. Přístrojová deska a volant byly původní, vůz měl ale anatomická nízko umístěná závodní sedadla Sparco a závodní bezpečnostní pásy. Ochranná klec uvnitř kabiny nebyla, přesto se do závodních sedaček s vysokým okrajem nastupovalo hůř než na běžné sedadlo. Ještě horší pak bylo se ze sedačky dostat při vystupování. Vůz byl mírně odlehčen, měl ale zachovány elektronické jízdní systémy jako ABS a ESP. Byl vybaven automatickou převodovkou, jejíž režim se volil páčkou pod volantem a na podlaze byly pouze dva pedály (brzda a plyn).

Firma, která vůz půjčovala jej uváděla jako "Mercedes AMG C63 Clubsport". Provedení Clubsport jsem ale na oficiálních ani neoficiálních stránkách Mercedes nenalezl. Podle uváděného výkonu 510 koní by to měl být typ AMG C63S. Že se jednalo o kupé bylo jasné ze vzhledu vozu. Na stránkách pořádající společnosti byl vůz uveden takto:
AMG C63 Clubsport, 510 HP, 1550 kg, pohon RWD. Supervýkonný vůz v okruhové úpravě se zachováním bezpečnostních prvků jako ABS či ESP.

Vzhledem k tomu, že měl vůz poháněnou pouze zadní nápravu, bylo třeba přidával plyn jen při jízdě rovně, v zatáčce by pro silný přebytek výkonu záď klouzala. Také pro vyšší účinek brzd bylo vhodné brzdit při jízdě přímo a ne do zatáčky. Systém jízdy na okruhu tedy spočíval v zadupnutí brzd před zatáčkou a po srovnání kol za zatáčkou plný plyn. Při jízdě bylo vhodné si zatáčky "narovnat" a využívat celou šířku závodní dráhy. Mostecký okruh má ale 21 zatáček, které jsem si za těch pár kol nezapamatoval, takže jsem nejel úplně optimálně, přesto jsem si jízdu užil. Na cílové rovince jsem ve druhém kole dosáhl rychlosti něco přes 200 km/h, poslední kolo se už nejede celé. Také taxijízda na jedno kolo vynechává cílovou rovinku (viz video). Po třech kolech jsme se vystřídali a instruktor, který měl vůz "v ruce" mne svezl o dost rychleji, než jsem jel já. Vypnul si také asistenční systémy, které jsem měl zapnuté a zřejmě nastavil vůz na ostřejší režim. Se zkušeným závodníkem by tento vůz měl ujet jedno kolo na mosteckém okruhu za 1 minutu a 50 vteřin, což odpovídá průměrné rychlosti kolem 138 km/h.

Závodní vůz měl tvrdé pérování, ovládání brzd ani řízení ale nevyžadovalo nadměrnou sílu, jezdilo se mi v pohodě. Jízdní vlastnosti byly dobré, při prudkém přidání plynu byl vůz přetáčivý.

Závěrem: polozávodní vůz se silným sériovým motorem, upraveným podvozkem a interiérem. Velmi dobré jízdní vlastnosti, silné brzdy a dobré zrychlení. Řízení usnadňovala automatická převodovka s dvoupedálovým ovládáním. Nebylo třeba hlídat přetočení motoru a bylo možno se soustředit na optimální průjezd zatáčkami, během jízda nebylo třeba sejmout ruce z volantu. Sériový motor byl zárukou delší životnosti, používali pouze kvalitní olej a zkrácené intervaly jeho výměny. Také brzdová kapalina byla speciální s vysokým bodem varu. Do úzkých anatomických závodních sedaček nesměl být člověk obézní, protože by se do nich nevešel.

Na následujících snímcích je testovaný Mercedes AMG C63 ze všech stran včetně interiéru a motoru. Fotografie jsem ručně upravil a doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.