Co jsem testoval:
testované auto
Hyundai Coupé 2.0 16V


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Hyundai ix35 2.0 CRDi 4WD (2014)

Na jaře 2009 uvedl Hyundai na trh nový SUV model, označený ix35, který nahradil starší typ Tuscon. Pro Evropu vyráběli model ix35 na Moravě v továrně v Nošovicích. Na podzim 2013 přišla mírně inovovvaná verze. Facelifovaný ix35 dostal nové přední světlomety s LED denními světly, svítivé diody byly zabudovány také do zadních světlometů a do blinkrů v bočních zrcátkách. Mírně se obměnila nabídka motorů a některé verze dostaly systém Flex Steer (tři úrovně nastavení řízení: normal, komfort a sport). V nabídce byly dva benzínové a dva naftové motory. Menší benzínový 1.6 GDI/99 kW dodávali pouze s pohonem předních kol a šestistupňovou manuální převodovkou. Větší čtyřválec 2.0 GDI/122 kW mohl mít pohon předních nebo všech kol a také šestistupňový automat. Nabídka naftových motorů začínala verzí 1.7 CRDi/85 kW, opět pouze s pohonem předních kol a mechanickou šestistupňovou převodovkou. Větší turbodiesel 2.0 CRDi nabízeli pouze s pohonem všech kol, výkonem 100 nebo 135 kW a manuální nebo automatickou převodovkou. Všechny převodovky byly šestistupňové. Základní cena vozu podle motoru a výbavy byla od 480 do 685 000 Kč.

V dubnu 2014 jsem narazil na nabídku akce "Kvalita Hyundai vítězí". V rámci této akce nabízeli zapůjčení vozů i30 Combi nebo ix35 na několikadenní zkušební jízdu. Vybral jsem si model ix35 a na akci se přihlásil. Po pár týdnech se mi ozvali a já si na začátek května rezervoval uvedený vůz. Problém nastal poté, co do půjčeného vozu s naftovým motorem jedna paní načerpala benzín. Vůz musel na opravu a termín výpůjčky se posunul. Nakonec mi vůz půjčili na první květnový víkend, od pátku odpoledne do pondělního rána. Byl to černý ix35 s naftovým motorem 2.0 CRDi/100 kW, tedy 136 koní, šestistupňovou mechanickou převodovkou a pohonem všech čtyř kol.

Po sepsání smluvy o zapůjčení, zaplacení vratné zálohy 5000 Kč a krátkém seznámení s vozem jsem mohl vyrazit na víkend. Omezením bylo jen, že se s vozem nesmí najet denně víc než 50 km, takže jsem směl ujet jen asi 200 km. Za volantem jsem vyzkoušel silnici pro motorová vozidla, silnice první a druhé třídy včetně horských silniček v Krušných horách a jednu krátkou polní cestu do a ze strmého kopce.

Byl to první vůz SUV, se kterým jsem jel delší cestu a v SUV je řada věcí jiná, než v běžném osobním autě. Nastupování je náročnější, do vozu se musíte "vyšplhat". Při nastupování i vystupování zaručeně otřete kalhotami špínu z prahů. Sedí se vysoko a prostoru je ve voze více hlavně na výšku. Při vyšším posazu je ale lepší rozhled po krajině i silnici. Vůz je těžší a má podstatně horší aerodynamiku, takže na stejné zrychlení jako běžný osobní vůz potřebuje vyšší výkon a také jeho spotřeba bude vyšší.

Výše zmíněný odstavec platí i pro testovaný vůz. Ten měl velmi solidní výbavu, jako automatickou duální klimatizaci, kožená vyhřívaná sedadla, vyhřívaný volant, tempomat, všechna okna elektricky ovládaná, couvací senzory, možnost vypnutí ESP. Další výbava byla daná charakterem vozu: uzamykání mezinápravového diferenciálu nebo asistent sjíždění ze svahu (brzdí auto i na neutrál). Sedadla se nastavovala ručně a chvíli mi trvalo, než jsem nalezl správnou polohu pro volant a sedadlo řidiče, tak aby se mi pohodlně řídilo a abych přes mohutný volant viděl na všechny přístroje. Elektrické seřizování sedadel bylo za příplatek. Autorádio, palubní počítač a tempomat měly ovládání na volantu. Ovládací prvky stahování oken a nastavování zrcátek bylo na dveřích. Na dveřích řidiče bylo také tlačítko na sklopení vnějších zrcátek. Pokud jste je sklopili, museli jste si je zase tlačítkem odklopit (žádná automatika po nastartování nebo vypnutí motoru).

Testovaný vůz neměl navigaci a tak jsem místo ní použil svůj mobil Nokia Lumia 520. Do cíle mne navigace dovedla bez problémů, při zpáteční cestě ale trvala na horší trase a trvalo jí téměř polovinu cesty, než "pochopila", že zpět pojedeme po stejné trase jako tam. Pro zapnutí tempomatu jsem se musel podívat do příručky k vozu, protože po stisku tlačítka tempomatu se sice rozsvítila jeho kontrolka, ale nic se nedělo. Pro jeho aktivaci je třeba ještě posunout ovládací páčku na volantu na "SET-" a pak už se ovládá normálně. Příručka říká, že tempomat nepracuje pod 40 km/h. Nezkoušel jsem to, ale padesátku bere v pohodě.

Chvíli jsem si zvykal na "šestikvalt", normálně jezdím vozy s pětistupňovou převodovkou. Uprostřed tachometru je "našeptávač", který ukazuje, že máte přeřadit. Ukazuje nejen řazení nahoru (to už jsem v několika vozech viděl), ale také řazení dolů (to jsem viděl prvně), jeho rady se má využívat pro ekonomickou jízdu. Jinak spojka a plyn v pohodě, brzdy malinko přeposilovanější a řízení mi připadolo takové gumové, bez přímého kontaktu s vozovkou. Pérování dobré, pohlcovalo nerovnosti i menší díry, žádný houpavý kočár. Také jízdní vlastnosti jsou dobré, přes vyšší těžiště se vůz moc nenakláněl a ani při rychlejším nájezdu do zatáčky pneumatiky nepískaly, něco zřejmě pobralo ESP.

Po zapnutí zapalování se přede mnou rozsvílita plejáda různobarevných kontrolek, které pak postupně zhasínaly a zůstala svítit jen zelená kontrolka světel. Kdy jsou ty doby, kdy bylo na přístrojové desce jen několik kontrolních žároviček (čtyři, šest, maximálně deset). Naftový motor bylo slyšet jen pokud byl studený, po zahřátí nebylo poznat s čím jedete. Jen pohled na otáčkoměr a indikátor řazení, který doporučoval rozsah otáček od cca 1500 do 2000, dávaly tušit naftový motor. Motor nebyl hlučný ani ve vyšších otáčkách, nad 4000 už ale netáhl. Vzhledem k vyšší hmotnosti (více než 1600 kg) a vyšší karosérii měl vůz přes výkon 136 koní maximální rychlost jen 181 km/h. Výrobce udával zrychlení na stovku za 11,3 s, já změřil čas o jednu desetinku horší, jednalo se ale o nový vůz, na tachometru neměl ještě ani 1000 ujetých kilometrů.

Vůz měl hezká sedmnáctipalcová elektronová kola s pneumatikami Hankook 225/60R17. Dokonce i plnohodnotná rezerva byla stejné elektronové kolo se stejnou pneumatikou. Elektronovou rezervu jsem neviděl už hodně dlouho.

Co říci závěrem? Přestože nejsem nadšeným obdivovatelem vozů SUV, na Hyundai ix35 jsem si rychle zvykl a jezdilo se mi s ním celkem dobře. Hůře se jen parkovalo, není vidět kapotu a dozadu už vůbec nic. Také pohled šikmo vpřed omezují mohutné sloupky a vysoká, ale poměrně úzká zrcátka. Výhled malým zadním oknem ještě zhoršili nalepenou reklamou. Ovládání v pohodě, bezproblémové jízdní vlastnosti, spotřeba během testovacího víkendu něco přes 8 litrů. Palubní počítač udával průměr 8,1 l/100 km, což je pro poměrně těžký a vysoký vůz rozumná spotřeba. Okamžitá spotřeba ale při vytočené dvojce do kopce vylétla až k hranici 50 l/100 km. To když jsem měl ještě Vectru V6, tam počítač neuměl ukázat okamžitou spotřebu přes 40 litrů. Interiér ix35 měl dobré dílenské zpracování, vše lícovalo, nikde nic neklepalo a nedrnčelo. Vůz byl ale nový, nemohu tedy posoudit hlučnost interiéru po najetí několika desítek tisíc kilometrů. No a cena za ten špás - Hyundai ix35 2.0 CRDi 100 kW 4WD Trikolor měl v květnu 2014 základní cenu 624 990 Kč. No, nekupte to! Jen ty české výdělky tomu moc neodpovídají...

Následuje více než dvacet snímků testovaného vozu. Fotky jsem, jako obvykle, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru