Co jsem testoval:
testované auto
Ford Focus 1.5 Ecoboost 150 Titanium


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Ford Mustang Shelby GT500 (2013)

Sportovně laděný model Ford Mustang byl veřejnosti poprvé představen v dubnu 1964 a už v 1965 byla uvedena první verze Shelby GT350. Vůz upravil americký závodník a konstruktér Carol Shelby, tvůrce známého sportovního roadsteru AC Cobra. V roce 1967 přišel na trh první Mustang Shelby GT 500 se sedmilitrovým motorem. Model Mustang prošel dlouhou historií, od roku 2005 vyrábel Ford už jeho pátou generaci, šestá generace přišla v modelovém roce 2015. Přestože Carol Shelby v roce 2012 zemřel, upravené Mustangy nadále nesly jeho jméno. Nejsilnější verze páté generace vozu Mustang byla představena na sklonku výroby této generace. Pro modelový rok 2013 zvýšili objem osmiválce na 5,8 litru a výkon kompresorem přeplňovaného motoru se přehoupl přes 650 HP.

V páté generaci Mustangu se první model Shelby GT500 objevil v roce 2007, dostal motor V8 5.4/500 HP a vyráběli jej do roku 2009, nabízeli také ještě výkonnější verzi Super Snake (605 HP). Další provedení GT500 z let 2010 až 2012 mělo motor 5.4/540 HP a v provedení Super Snake až 660 HP. Poslední Mustang Shelby GT500 přišel v roce 2013 a dostal větší motor V8 5.8/662 HP, vyráběli jej i roce 2014. Provedení Super Snake mělo stejný motor s výkonem až 850 HP. Všechny motory byly vidlicové osmiválce s rozvodem DOHC a čtyřmi ventily na válec, přeplňované mechanicky poháněným kompresorem.

Na jaro 2016 jsem měl dva vouchery na jízdu vozy Porsche Cayman, Subaru WRX nebo BMW M2. Na 1.5.2016 jsem si rezervoval tedy dvě jízdy, jednu ve voze Porsche Cayman a druhou v BMW. Dva dny před jízdou mi ale volali z firmy Showcars, že vůz BMW M2 dosud nemají. Nabídli mi dvojnásobně delší jízdu v Porsche nebo jako náhradu Subaru, což se mi moc nelíbilo, tak slečna na telefonu vyrukovala s nabídkou Mustangu Shelby GT500 a tuto změnu jsem akceptoval. Ford Mustang Shelby GT500 byl v nabídce firmy novým vozem a byl zřejmě nejsilnějším vozem, který Showcars na projížďku nabízel.

Firma Showcars na jaře 2016 přesídlila z Mnichova Hradiště do nedaleké osady Březina, do menších prostor. Takže čekání na jízdu probíhalo venku (ještě že nepršelo), možné občerstení se nekonalo a prostory byly celkově stístěnější. Plusem bylo několik nových vozů, například McLaren 570S. McLaren nabízeli již v roce 2015, měl jsem na něj voucher, ale auto nebylo a tak jsem musel jet místo toho ve Ferrari. Obvyklý zmatek v časech rezervace a nemožnost platit palivový příplatek kartou (na webu trvrdí, že platební karty akceptují, ale tato možnost již několik let neplatí) zůstaly zachovány. Podepsanou smlouvu ani potvrzení o zaplacení nedostanete, to si firma založí pro sebe.

No ale hurá na jízdu. Ford Mustang Shelby GT500 z roku 2013 s osmiválcem 5.8 litru přeplňovaným kompresorem byl typický americký muscle car (=svalnatý automobil). Kupé mělo výkon 674 koní (PS) a točivý moment 858 Nm. Brutální výkon se přenášel přes šestistupňovou ručně řazenou převodovku Tremec na tuhou zadní nápravu. Převodové poměry jednotlivých stupňů od jedničky po šestku byly: 2,97 - 1,78 - 1,30 - 1,00 - 0,74 - 0,50, zpátečka 3,55 a stálý převod v zadní nápravě 3,31. Čtyřka byla tedy přímý záběr, pětka a šestka byly hodně "do rychla". Různé prameny udávaly maximální rychlost 305 až 325 km/h, v testu dosáhl vůz zrychlení z nuly na 60 mph (96,6 km/h) za 3,5 s. Motor se dal vytáčet až do 7000 ot/min, kde začínalo červené pásmo na otáčkoměru. Výkonově na tuto verzi Mustangu neměly konkurenční americké vozy Chevrolet Camaro a Corvette, ani většina dalších sportovních automobilů z jiných končin světa.

Do vozu se dobře nastupovalo, žádné soukání jako do nízkého supersportu, kde se sedí téměř na silnici. Sedadla byla dostatečně vysoko. Po usednutí za volant jsem si seřídil sedadlo, seřizování se provádělo elektricky. Ovládání plynu a brzd bylo celkem normální, také řízení mělo přiměřený posilovač. Hodně tvrdá byla ale spojka, vyžadovala velkou "hrubou" sílu a citlivost jejího ovládání tím velmi trpěla. Další problém byl s řazením. Řadicí páka trčela šikmo vpřed i při zařazené dvojce nebo čtyřce, špatně se hledal neutrál a občas se mi nepodařilo zařadit, tak jak bych si představoval. Čtveřice výfuků produkovala solidní sportovní "kravál", na poslouchání rádia to nebylo. Po krátkém projetí několika vesnic jsme vjeli na dálnici. Vůz měl brutální akceleraci (předchozí Porsche proti tomu bylo líné), ale na přeplněné podvečerní nedělní dálnici směrem na Prahu všichni překáželi a tak jsem si jízdu po dálnici moc neužil, nejel jsem ani těch 130, co se po dálnici smí. Pak jsme zajeli na nedaleké letiště, tam má zkušební dráha na zrychlení asi 1,8 km. Jedním směrem mne instruktor moc nepustil, jen tak jemně, druhým směrem jsem se musel povinně rozjet na dvojku, ale i tak bylo po sešlápnutí plynu na podlahu zrychlení velmi dobré a výfuky pěkně řvaly. Bohužel se mi nepodařilo dobře přeřadit, asi dvě vteřiny jsem hledal "správný kvalt" a tak jsem na poměrně krátké dráze vůz rozjel jen asi na 240 km/h, instruktor mne pak nutil brzdit již daleko před koncem dráhy, aby se brzdy moc neopotřebovaly a nezahřály. To u zkrachovalé firmy u Příbrami se po letišti jezdilo "na doraz" a brzdil jsem snad ještě dříve než to po mě instruktor chtěl, tam se brzdilo opravdu "na srdce" a člověk si zkusil nejen akceleraci, ale i sílu brzd.

Sedadla měl Mustang sportovní, před řidičem byl velký tachometr a otáčkoměr, ostatní "měřáky" byly zakomponvány do otáčkoměru. Vůz byl sice čtyřmístný, na zadní sedadla by se ale asi normální člověk nevešel, také zavazadlový prostor neoplýval objemem. Užitečná hmotnost (nosnost) byla jen 300 kg, což je na vůz s pohotovostní hmotností 1750 kg dost málo, prostě "sporťák". Instruktor několikrát upozorňoval na to, že na špatných silnicích má vůz špatné jízdní vlastnosti a že se neuhlídá odskakující zadní tuhá náprava. To mi ale při opatrné jízdě nebylo dopřáno. Dále instruktor říkal, že má vůz velmi malou nádrž, na kterou při ostré jízdě neujede údajně ani 100 km, uváděl objem 45 litrů. Podle výrobce měla nádrž objem 60 litrů, což ale bylo na tento vůz opravdu málo. Výrobce udával spotřebu ve městě 16 litrů na 100 km, při sportovní jízdě byla ale mnohem vyšší.

Závěrem: typický americký muscle car, ve své době nejsilnější americký "sériový" vůz, se zrychlením lepším než běžné levnější modely Lamborghini nebo Ferrari. Na ovládání to chce silnou levou nohu, spojka jde asi tak ztuha jako ve starém nákladním voze Tatra 111. Řadicí páka má krátký chod, ale nepřirozený skon šikmo vpřed a řazení je třeba si natrénovat. Z vozu je horší výhled vpřed přes mohutnou kapotu. Někomu nemusí vyhovovat řvoucí výfuky, jinému se brutální sportovní zvuk může líbit. S vozem se údajně špatně couvá, tuto činnost prováděl instruktor před jízdou sám, mne pro couvání za volant nepustil, nechal mne až vyjíždět vpřed. Testovaný vůz byl poměrně nový (stáří do tří let), měl najeto necelých 48 tisíc kilometrů a v ČR jezdil zřejmě od jara 2015. Byl to nejsilnější vůz z aktuální nabídky Showcars (stav na jaře 2016).

Na následujících osmnácti fotografiích je testovaný vůz. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru