Co jsem testoval:
testované auto
Ford Ka+ 1.2 85


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Citroën DS5 Hybrid4 Sport (2014)

V roce 2011 uvedl Citroën největší vůz série DS, model DS5. Byl postaven na platformě PF2, kterou již používaly vozy Citroën C4 Picasso a Peugeot 3008. Typ DS5 byl o 25 cm kratší než běžný model Citroën C5. V roce 2012 přidali provedení Hybrid4, první sériový Citroën s hybridní technologií. Jeho přední kola poháněl přes šestistupňovou robotizovanou převodovku dvoulitrový turbodiesel, zadní kola byla poháněna elektromotorem, napájeným niklmetalhybridovými akumulátory. Automobil nabízel čtyři jízdní režimy:

  • AUTO - režim automaticky volí mezi elektromotorem a naftovým motorem (+start/stop) pro optimalizaci spotřeby
  • SPORT - elektromotor sa zapojuje když je potřebný pro zrychlení a využívá se celkový výkon 200 koní
  • ZEV - Zero emision vehicle - jízda jen na elektromotor, výdrž baterií maximálně 4 km
  • 4WD - Zapojení předního naftového motoru a zadního elektromotoru pro režim jízdy 4WD

No a v rámci akce Citroën DS Tour, pořádané od dubna do června 2014, jsem si objednal jízdu s hybridní "dé es pětkou" a 6.5.2014 jsem se v Chomutově a jeho blízkém okolí s vozem svezl. Testovací trasa byla poměrně krátká, ujel jsem jen asi 10 km.

Model DS5 se vyznačoval extravagantním designem nejen zvenčí, ale i uvnitř, kde jsem si připadal jako v letadle. Prostor pro řidiče byl stísněnější, mezi sedadly byl mohutný vysoký tunel. Různé ovladače byly nejen pod volantem, ale také na středovém tunelu a na stropě. Při usazování jsem se hlavou bouchl o sluneční clonu, ta se ale naštěstí dala posunout dopředu a pak už nepřekážela. Dole zploštělý volant při manévrování na parkovišti působil přinejmenším nezvykle. Při jízdě jsem vyzkoušel různé jízdní režimy. V normálním režimu "AUTO" byl vůz relativně pomalejší, žádný dravec. Pracoval zde také start/stop, který naftový motor vypínal na každé křižovatce. Po přepnutí do režimu "SPORT" auto citelně ožilo, reakce na plyn byla bezprostřednější a citelně se zlepšila akcelerace. Výrobce udával maximální rychlost 211 km/h a zrychlení na stovku za 8,6 s, což byly hodnoty na celkový výkon 200 koní poměrně slabé (starší Opel Vectra z roku 1997, kterou jsem míval, měla 170 koní a jezdila 230 km/h a zrychlení na stovku měla za 8,5 s). Kamenem úrazu byla převodovka. Přeřazovala pomalu a ještě s rázy, tedy žádná pohoda. Režim 4x4 se na normální silnici nijak neprojevil, jízda v režimu ZEV byla sice velmi tichá, ale baterie ji umožňovaly jen na velmi krátkou vzdálenost, prakticky tak kolem dvou kilometrů. Brzdy byly silně přeposilované a na pedál se muselo zjemna. Přes dvojité přední "A" sloupky byl silně omezený výhled šikmo vpřed. Výhled byl asi nejhorší, jaký jsem v dosud řízených a testovaných automobilech zažil. Proti standardní DS5 měla verze Hybrid4 o 144 litrů menší zavazadlový prostor, jeho podstatnou část zabíraly akumulátory.

Vůz DS5 Hybrid4 ve výbavě Sport měl snad vše, co jste si mohli přát mít v autě. Vůz měl ABS a ESP, EBD (rozdělovač brzdných sil), EBA (asistent brzdění v kritických situacích), ICT (Intelligent Traction Control pro zvýšení bezpečnosti jízdy na kluzkém povrchu), čelní, boční i hlavové airbagy, automatickou elektrickou parkovací brzdu, detektor tlaku v pneumatikách, palubní počítač, hliníkové pedály, kožené čalounění, dvouzónovou automatickou klimatizaci, mlhovky, LED denní světla, ostřikovače světlometů, automatické stěrače se senzorem deště, střešní okno se třemi elektricky ovládanými roletami, elektronová kola, head up displej, bezklíčkové startování, hifi audiosystém a mnoho dalšího. Mavíc měl testovaný vůz příplatkovou navigaci eMyWay, couvací kameru, čalounění kůží Napa, elektricky seřiditelné sedadlo řidiče a spolujezdce s masážní funkcí, fialovou barvu Whisper atd. Ceníková cena se tak vyšplhala na 1 252 400 Kč, v rámci akce DS Tour byl uvedený vůz nabízen za 1 072 400 Kč.

Závěrem: luxusně vybavený vůz netradičního designu, vhodný pro bohaté příznivce značky Citroën. Za cenu přes 1,1 miliónu korun bych si (pokud bych ty peníze měl) ale osobně koupil jiný vůz. Zatím co jízda v DS4 se mi líbila, pocity s DS5 byly rozporuplné. Nepříliš praktický vůz, za kterým se sice řada lidí ohlédne, ale pokud si někdo koupí DS5, bude to asi klasická verze s pohonem jen předních kol a bez přidaných baterií a elektromotoru. Citroën nabízel DS5 s benzínovými motory 1.6 THP 155, 1.6 THP 200 a naftovými 1.6 E-HDI 115, 2.0 HDI 160 a 2.0 BlueHDI 180 (trojmístné číslo udávalo výkon motoru v koních). Základní ceny se pohybovaly v rozmezí 765 až 1030 tisíc Kč, verze Hybrid4 stála 1048 nebo 1148 tisíc korun podle výbavy Style nebo Sport.

Následuje dvanáct snímků testovaného vozu. Fotky jsem, jako obvykle, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru