Zde může být vaše reklama

Už jste si sjednali pojištění auta na ePojisteni? Já ano!

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Autosalon Ženeva 2015 4.část zpět na VÝSTAVY 1.část  
nic
Autosalon Ženeva 2015

AUTOSALON ŽENEVA 2015

Jeden z nejvýznamnějších světových autosalónů je každoročně pořádán v Ženevě ve Švýcarsku. V roce 2015 jej pořádali od 5. do 15. března a byl to jeho jubilejní 85. ročník. Tentokrát jsem na internetu našel zájezd do Ženevy za rozumnou cenu 1880 Kč včetně vstupenky a to přímo od cestovní kanceláře a ne ze slevových portálů, kde nabízeli buď obdobnou cenu nebo cenu o něco nižší, ale zase bez vstupenky, takže celkově bych zaplatil více. No a tak jsem si zájezd objednal a zaplatil. Nutno podotknout, že organizace byla lepší než u předešlých zájezdů na ženevský autosalon od jiných cestovek.

V pátek 6.3.2015 jsem v podvečer vyrazil do Plzně kde jsem nastupoval do autobusu. Cesta byla pohodová, počasí téměř jarní. Odjezd z Plzně měl být ve 20:15 a autobus přijel jen s mírným zpožděním. Výhodou tohoto zájezdu byl dřívější odjezd z ČR, takže jsme v Ženevě stihli ranní otvírací hodinu. Zájezdový autobus byl bezproblémový, řidiči i delegátka CK v pohodě. Lístky nám rozdali již v autobusu, navíc jsme dostali i plánek centra Ženevy pro případný odpolední výlet. Ráno nás dovezli na nábřeží Ženevského jezera, dostali jsme kávu, vodu a krátký rozchod, pak jsme zajeli na parkoviště (P49) k výstavišti. Na autosalonu jsem pak strávil celý den od otvírací hodiny až do večera a ještě asi půl hodiny po oficiálním uzavření. Návštěvníky z výstaviště sice nikdo nevyháněl, ale většina automobilek přikryla na noc exponáty plachtou, takže se už nebylo na co dívat. Navíc jsme ve 20:00 vyráželi zpět. Kupodivu se nikdo neztratil a odjeli jsme něco po osmé. Do Plzně jsme dorazili ráno před sedmou, zajel jsem si ještě pro benzín a pak vyrazil domů.

Ženevské výstaviště Palexpo bylo v den návštěvy (7.3.2015) jako obvykle přeplněno lidmi, takže se místy nedalo ani projít. Postupně jsem prošel všechny haly tam, zpět i napříč, vynechal jsem pouze sedmičku, kde byla tradičně servisní a garážová technika. Vzhledem k velkému počtu vystavených exponátů a davům návštěvníků, kteří omezovali výhled, zpomalovali a místy zcela blokovali přesun po výstavišti, jsem neprošel ani všechny stánky a nestihl tak vyfotit všechny zajímavé exponáty. Trochu mne zklamala výstava v malé hale 3. Zde vystavovala hodinářská firma TAG Heuer, která slavila třicetiletou spolupráci s týmem McLaren. Vystavovali jen pár formulí a jeden vůz z vytrvalostního závodu LeMans, očekával jsem zde více exponátů. Zato tam měli stánek s hodinkami, ale neviděl jsem nikoho, kdy by tam nakupoval. Hodinky, které jsem zahlédl stály 8500 CHF (něco přes 200 000 korun), ale měli i o trošku levnější.

Rozmístění výstavních stánků a značek se proti minulým ženevským autosalonům téměř nezměnilo. Na autosalonu bylo možno shlédnout několik desítek světových a evropských výstavních premiér. Pro českého návštěvníka byla asi nejzajímavější nová generace modelu Škoda Superb. Kromě známých automobilek vystavovaly své kreace i karosářské firmy, malosériový výrobci supersportů, řada tuningových firem, své stánky tu měly i pneumatikářské koncerny a významné motoristické časopisy. Celkem bylo na autosalonu více než 250 vystavovatelů. Na osmdesátý pátý ženevský autosalon se přišlo podívat celkem 682 000 návštěvníků ze všech koutů světa, což bylo o 1,8 % více než v předchozím roce. Generální ředitel autosalonu André Hefti o počtu diváků prohlásil: "Naším cílem je kvalita, ne kvantita."

Na oficálních stránkách www.salon-auto.ch bylo možno najít veškeré informace pro návštěvníky, plánek výstaviště, přehled vystavených premiér, seznam všech vystavovatelů a mnoho dalšího, daly se také objednat vstupenky. Oficiální stránky jsou francouzsky, německy a anglicky.

Vystavené vozy, uvedené v následujícím přehledu, jsem rozdělil do čtyř sekcí abecedně podle výrobců. Reportáž představuje tři stovky vystavených exponátů. Snímky (1270 fotografií) jsem ručně upravil, doplnil popisem a dostupnými technickými údaji.


1.část   2.část   3.část   4.část
1. část (A-D)   2. část (D-L)   3. část (M-P)   4. část (P-Z)

vstupenka

plánek

  AUTA 5P nahoru